Wz. 96 Beryl [Przegląd Broni]




Dziś o podstawowym karabinku w Polskiej armii, czyli  o Wz. 96 Beryl. Jest to broń systemu AK, czyli najpopularniejszej broni na świecie. Beryl to konstrukcja Fabryki Broni w Radomiu "Łucznik". Jest to ostatnia broń oparta o ten sowiecki system. Tak, Radom wytwarza już MSBSy, więc tylko kwestią czasu jest, jak Beryle, zostaną zastąpione nowoczesną bronią (i to całkowicie polską konstrukcją). W tym wpisie przybliżę tę dobrze wysłużoną konstrukcję.

Po tym, jak zdecydowano, by starać się o przyjęcie do NATO, zlecono konstrukcję broni w kalibrze 5,56 mm NATO.  Oczywiście, oparto się w pracy na innej broni z systemu AK, mianowicie "Tantal" (wycofany dziś z użycia Polski kbk). No i jak tak pracowano, to w końcu wyszły pierwsze prototypy w '95 roku. Zaś od '97, broń już weszła na użycie sił. Zarówno wersja podstawowa długa, jak i krótka "mini".

I o to, jak się w baaardzo skróconej wersji, prezentuje historia powstania konstrukcji.

A jak działa sama konstrukcja? Co to właściwie jest? Z czego się składa?
Beryl to indywidualny karabinek samoczynno-samopowtarzalny. Jego Zasada działania opiera się na wykorzystywaniu energii gazów prochowych odprowadzanych przez boczny otwór lufy. Ryglowanie przez obrót zamka w prawo. Za wybór strzelania ogniem pojedynczym, seriami trzystrzałowymi i ogniem ciągłym, odpowiada mechanizm spustowy z ogranicznikiem długości serii, który to  przełącznik znajduje się po lewej stronie broni.

Po prawej stronie komory zamkowej znajdziemy oddzielną dźwignię bezpiecznika. Karabinek zasilany jest  z dwurzędowych magazynków łukowych (jak to najczęściej w AK podobnych) o pojemności 30 naboi (istnieje także magazynki 20-nabojowe). Otwarte przyrządy celownicze składają się z muszki i celownika krzywkowego, ze szczerbiną, o nastawach 100-1000 metrów. Zawarto także specjalną nastawę bojową „S”, która odpowiada nastawie 440 m. Przyrządy celownicze wyposażone są także w trytowe źródła światła, dla prowadzenia ognia podczas nocy. A jeśli chodzi o kolbę, to jest ona metalowa i składana na prawą stronę komory zamkowej. Istnieją także różne kolby tak jak różne wersje samego kbk.


I co do innych wersji to możemy wymienić:

- 5,56 mm karabinek-granatnik wz. 1974


- karabinek wz. 96 Mini-Beryl



- Beryl-Sport (czyli wersja dla cywili, strzelająca tylko ogniem pojedynczym)


- Beryl Commando


Były, także różne wersje proponowane specjalnie na eksport, ale nie ma co o nich wspominać.

I to myślę, że na tyle. Wystarczająco, pokrótce, przedstawiłem podstawową broń na użyciu sił RP od ponad już 20 lat. Jest to już konstrukcja dosyć stara, ale następca już powoli ją zastępuje. Zresztą, Rosjanie też kilka lat temu opracowali kolejnego AK i to z pewnego sentymentu (i jeszcze dłuuugo u nich posłuży).

Dziękuję za uwagę.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Grot S16 FB-M1 - przegląd

Prawdopodbne czołgi z zakładów Cegelskiego.