Grot S16 FB-M1 - przegląd

Zapewne każdy słyszał o nowym polskim karabinku, dla polskiej armii o nazwie MSBS Grot. Było też tylko kwestią czasu wypuszczenie wersji samopowtarzalnej, w cywilnych celach sportowych. Zdumiewający jest fakt, że nastąpiło to 4 miesiące po przekazaniu pierwszych sztuk dla armii. Jak wygląda wersja cywilna? Co ją odróżnia od swojej pierwotnej wersji? Przyjrzyjmy się bliżej.



Po pierwsze co to znaczy, że broń jest samopowtarzalna? Oznacza to, że mamy do czynienia z modelem, który strzela w trybie pojedynczym, przy czym nie wymaga to ciągłego przeładowywania. To tyle teorii.
Wersja ta, jak jej odpowiednik, jest przystosowana do strzelców prawo, jak i leworęcznych. Zapewnia to pewną wygodę dla każdego, kto zechce sięgnąć po egzemplarz, z tym że nie wszystkie manipulatory są po obu stronach. W zależności od pozycji zamka oraz zaślepki, łuski mogą być wyrzucane po lewej, jak i prawej stronie.
Kolejną różnicą jest brak zatrzasku na bagnet, zaś koniec lufy jest gwintowany. Powoduje to, że można nakręcić tam dowolne urządzenie wylotowe dostosowane do gwintu 1/2-28-UNEF-2A. Jeszcze należy tutaj wspomnieć, że ta wersja ma także zamocowany pięcioszczelinowy tłumik płomienia.
Jako że broń nie strzela ogniem ciągłym, nie znajdziemy odpowiedniego piktogramu, dla tego trybu ognia. Reszta zaś jest taka sama oraz wymienna, jak w wersji przeznaczonej dla wojska. Warto zwrócić uwagę, że karabinek ma łatwo wymienną lufę, którą można odkręcić za pomocą klucza imbusowego, który jest dołączany do zestawu.



Karabinek Grot S16 FB-M1 dostarczany jest w polimerowym kufrze wyłożonym pianką. W środku, prócz broni, znajdują się, opakowane w niebieskie ochronne opakowania, jeden 30-nabojowy magazynek, zestaw do czyszczenia i konserwacji, instrukcja obsługi oraz karta gwarancyjna.
Dostarczany z bronią magazynek z półprzezroczystego zielonego tworzywa sztucznego (identycznego z zastosowanym w magazynkach do karabinka Beryl) jest produkowany przez Fabrykę Broni w Radomiu. Trójkątne logo producenta służy jako przycisk zwalniający blokadę dna magazynka, co umożliwia jego rozłożenie.

Według danych producenta masa broni wynosi 3,7 kg. Długość wynosi 681 mm z kolbą złożoną i 843/903 mm z kolbą rozłożoną ze stopką wsuniętą/wysuniętą. Wysokość broni ze złożonymi mechanicznymi przyrządami celowniczymi to 237 mm, szerokość 39/86 mm (ta druga wartość dla rękojeści przeładowania). Grot S16 FB-M1 ma lufę długości 406 mm/16 cali z sześcioma bruzdami o skoku 228 mm/9 cali. Prędkość wylotowa pocisku to 870 m/s, energia wylotowa to 1600 J. Szybkostrzelność praktyczna broni wynosi 90-100 strz./min. Podawana w instrukcji żywotność karabinka to 10 tys. strzałów.


Jak się jednak mają same opinie? Pomimo pewnych niedociągnięć, strzelcy głównie wypowiadają się entuzjastycznie o nowej Radomskiej konstrukcji. Pozostaje zatem mieć nadzieję na to, że szybko zniwelowane zostaną niedoróbki.



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wz. 96 Beryl [Przegląd Broni]

Prawdopodbne czołgi z zakładów Cegelskiego.